Name Country
1
Abdurrahman CIRIK Turkey
2
Açelya ÖZÇELİK Turkey
3
Ahmet Barış VURAL Turkey
4
Aıshnee PORWAL India
5
Alex MULLEN United States of America
6
Amarbayasgalan BAYARKHUU Mongolia
7
Andy RETTİNG United States of America
8
Ángel FERNÁNDEZ MUÑOZ Spain
9
Annalena SCHÄFER Germany
10
Anudari ADİYASUREN Mongolia
11
Anumeha JAIN India
12
Apoorva PANİDAPU United States of America
13
Ariunsanaa BAYARDALAİ Mongolia
14
Atanas ATANASOV Bulgaria
15
Atisha JAİN India
16
Avigeile FERRER Philippines
17
Aybars Efe TOPÇU Turkey
18
Aycan ÖZDEMİR Turkey
19
Ayla ÖKÇELİK ALTUNPINAR Turkey
20
Aziz KAMELIDEN Kazakhstan
21
Baasandorj BATTULGA Mongolia
22
Barış ERGÜN Turkey
23
Bat-erdene BATSUKH Mongolia
24
Ben PRİDMORE United Kingdom
25
Bhumi Kanak Kumar RANA India
26
Binderya DAİMAA Mongolia
27
Brad Zupp ZUPP United States of America
28
Bryan XU United States of America
29
Cafer Can GÜNERİ Turkey
30
Can Atay ÖRKEN Turkey
31
Chavi JAİN India
32
Chrıs JACOB United Arab Emirates
33
Christian SCHÄFER Germany
34
Dalila SAKANOVA Kazakhstan
35
Daniel TİMMS United Kingdom
36
Davıd CANTOR MEDINA Colombia
37
Dhruv SHAH India
38
Dhyana PATEL India
39
Dila BİLEN Turkish Republic of Northern Cyprus
40
Dirk EWERS Germany
41
Disha AGARWAL India
42
Enkhjin TUMUR Mongolia
43
Enkhluun BATKHİSHİG Mongolia
44
Enkhmunkh ERDENEBATKHAAN Mongolia
45
Freddis REYES HERNÀNDEZ Cuba
46
Furkan ALBAYRAK Turkey
47
Georgi GEORGİEV Bulgaria
48
Gerelt-od DORJGOTOV Mongolia
49
Gökçe Alp EMRE Turkey
50
Göksel AĞMA Turkey
51
Graham SCURLOCK United States of America
52
Gunıshka JAIN India
53
Harshi BHAVSAR India
54
Harshiv SHAH India
55
Hasmukh NAKUM India
56
Hem PARİKH India
57
Henıl Pranavbhaı BHAVSAR India
58
Hua Wei CHAN Canada
59
İbrahim Murat KAPLAN Turkey
60
İlayda ESER Turkey
61
Jainam Nayankumar SHAH India
62
Jared ALDERMAN United States of America
63
Jasper VİSSER Netherlands
64
Javen HO United States of America
65
Jay Baldiya JAİN India
66
Jeoff HARRİS United States of America
67
Jeonghee LEE Korea (South)
68
Jinansh DEDHİA India
69
Jiya MANİAR India
70
Johannes MALLOW Germany
71
Johnny BRİONES United States of America
72
Jorge AMİGO SALVATELLA Spain
73
Jorge Arturo MENDOZA HUERTAS Peru
74
Josh ALDERMAN United States of America
75
Juan Pablo DUQUE Colombia
76
Kazuko DECOEUR-MİYAZAKİ France
77
Khangal BATTUR Mongolia
78
Khatanbaatar KHANDSUREN Mongolia
79
Lance Tschirhart United States of America
80
Leif SİLVEREİN Sweden
81
Luis Angel ECHEVERRİA United States of America
82
Luke MİLLER United States of America
83
Madi YERDAULET Kazakhstan
84
Maıtrı BHANUSHALI India
85
Maitri MANİAR India
86
Margulan BAIZHAKYP Kazakhstan
87
Megh KASHİLKAR India
88
Mehal Alok MAHESHWARİ India
89
Mehmet ALTUNPINAR Turkey
90
Mehmet Baran ANIL Turkey
91
Melanie HOELLEİN Germany
92
Mihir SHAH United States of America
93
Mıshtı Dharmesh SHAH India
94
Namuundari NEGİ Mongolia
95
Nayankumar SHAH India
96
Nelson DELLİS United States of America
97
Nigar ŞİRİNOVA Azerbaijan
98
Nodas BOUKOVALAS Greece
99
Ömer Faruk DOĞRU Turkey
100
Ömer Yiğit AĞMA Turkey
101
Orkun YAYCILI Turkey
102
Özlem ŞERİFOĞULLARI Turkey
103
Pınar AKSOY Turkey
104
Pınar GÜLCAN Turkey
105
Prathamesh TUPE India
106
Purevjav ERDENESAİKHAN Mongolia
107
Robert FOUNTAİN United Kingdom
108
Ryan (pepe) KİNG Australia
109
Ryan Oommen MATHEW India
110
Sengesamdan Ulziikhutag SENGEE Mongolia
111
Seren AYYILDIZ Turkey
112
Shashank JAİN India
113
Shijir-erdene BAT-ENKH Mongolia
114
Shreya SHARMA India
115
Siddhi JAİN India
116
Sierra EBERLE United States of America
117
Simon REİNHARD Germany
118
Stephanie CHEN United States of America
119
Steven MİCHAELS United States of America
120
Taha Can KARAMAN Turkey
121
Tamir MASHBAT Mongolia
122
Tina BAUER Germany
123
Tsetsegzul ZORİGTBAATAR Mongolia
124
Tsogbadrakh SAİKHANBAYAR Mongolia
125
Ünal ŞİRVANCI Turkey
126
Urmila RANA India
127
Yash Kamal Kumar JAİN India
128
Zülal ÖZDEMİR Turkey

Participant statistics according to ranking groups

Provided that at least 10 competitors compete in a competition category, Kids Group will be given additional titles, medals and cups for the related competition category. Those who are under 13 in the calendar year of the competition are accepted as in the “Kids Group“. Kids (who are under 13 years old) are not allowed to compete at the "Speed Reading" category. Only juniors, adults and seniors can compete in the "Speed Reading" category.